ÇİFTLİĞİN HİKAYESİ

Arazinin Hazırlanması

Arazi uzun yıllar işlenmediği için çiftliğin kuruluşunda yoğun bir ön hazırlık sürecine ihtiyaç duyuldu. 8 ay boyunca tekli liper ile 120 cm derinlik, 80 cm arayla araziyi kazdık, ardından ise 3 ay süreyle 60 ile 80 cm derinlikte 3lü liper uygulaması yaptık. Bu süreçte araziden çıkan blok kayalar bentlerin ve havuzların yapımında kullanıldı. Toprağın hazırlanmasıyla eş zamanlı olarak toprağın kalitesini ölçmek ve tarım yapacağımız toprağı yakından tanımak için her 20 dönümde bir 0 – 30, 30 – 60, 60 – 90, 90 – 120 cm aralıklarında toprak numuneleri aldık. Tabii bir de suyun kalitesini öğrenmemiz gerekiyordu: Arazinin su kaynaklarından numune alınıp su kalitesini ölçtük.

Fidanların İlk Dikimi ve Sulama

Fidanların ilk dikimi 2007 yılındaydı. Tabii çiftlik her daim takip istiyor, hala yeni eklenen arazilere ya da çeşitlerin uyumunu sağlamak için ara dikimler devam ediyor.

Damlama Sulamaya Geçiş

İlk başlarda araziyi traktörle suluyorduk, bir süre sonra modern tam otomatik damlama sulamaya geçtik. Bütün arazideki sistemi yönetebilmek ve sulamanın otomasyonunu sağlamak için 3 kumanda merkezi ve metereoloji istasyonu oluşturuldu.

Kışın Çiftlik

İletişim

-

Ahmet Ören Mevkii Eski Yaylacık Köyü Gülşehir/Nevşehir

+90 533 722 20 00

info@kapadokyacevizciftligi.com

Bize Ulaşın

-

    error: