YÖRENİN HİKAYESİ

Eski Yaylacık Köyü

Eskiyaylacık Köyü, Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlıdır. Gülşehir’den Hacıbektaş’a giden yolda gül heykelini geçtikten sonra yaklaşık 3 km Kızılırmak’a parallel olarak gittikten sonra sağa saparken sizi ‘Eskiyaylacık Köyü’ne hoş geldiniz’ diyen bir tak karşılar. Eski adı Deller olan bu köy Hacıbektaş Veli’nin ilk yerleşmek istediği yer olarak bilinir.

Dağın Mitolojisi

Seksen Hanelik Bir Yayla
Yolu takip ederseniz, meydandan geçtikten sonra köyü terkedeceksiniz ve solda köyün mezarlığı, sağda tarlalar olmak üzere bir yola gireceksiniz. Bu yolu yaklaşık 1 kilometre takip ettikten sonra sağa doğru stabilize bir yol sapar. İşte bu stabilize yol sizi Kapadokya Karya Çiftliğine getirecektir. Yaklaşık 10 dakikalık bir mesafedir, sağda ve solda Anadolu bozkırını görebilirsiniz. Mayıs – Haziran aylarında sağ tarafa sezonluk olan arıcılar gelip yerleşir.

Yolun sonunda geldiğiniz yer, bugün Kapadokya Karya Çiftlği olarak bilinen eskiden ise Hırka Dağı’nın etrafındaki tüm köylerin yaylası olarak yerleştiği yerdir. Çiftliğin üst tarafındaki Ala Kilise mevkii ise Rumlar’ın kullandığı yerdir. Burada zamanında toplam 80 hane yaşarmış. Hırka Dağı diye adlandırılan bu yaylada, evlerin çoğu kerpiçten yapılmış. Köy halkı yazın sıcaklarında daha sulak ve daha yeşil olan yaylaya çıkarmış.

Yaylada Eski Ceviz Ağaçları

2000’lerin başında Altınok Öz ve Yusuf İnanır arazi arayışına başladıklarında kendilerine çok yardım etmiş olan zamanın İl Orman Müdürü Eren Bircan’ın çocukken kendi köyü olan Kızılırmak’ın karşı tarafındaki Fakuşağı köyünden bu dağa bakar, yeşil göremez, büyüyünce orman mühendisi olup burayı ağaçlandıracağım dermiş. Gerçekten de eskiden bu yaylada başta meşe ağaçları olmak üzere bir çok çeşitte ağaç varmış.

Arazide 100 yıllık ceviz ağaçlarının olması bu bölgenin ceviz için habitat olarak elverişli olduğuna kanıt olmuştur. Günümüzde hala köyde de olduğu üzere yaylada da yaşı 100 yılı geçmiş ceviz ağaçları var. Arazi alındığında bunlardan az da olsa bir kaç tanesi kalmış ve bu ağaçları çiftlikte görmek mümkün.

Yayladan Göçüş

Köy halkı 60’ların başında Almanya’ya göç etmeye başlayınca yayla da gittikçe az çıkılır olmuş. Dolayısıyla Hırka Dağı ve çevresindeki arazi terk edilmiş, yıllarca tarım amaçlı olarak kullanılmamış.

İletişim

-

Ahmet Ören Mevkii Eski Yaylacık Köyü Gülşehir/Nevşehir

+90 533 722 20 00

info@kapadokyacevizciftligi.com

Bize Ulaşın

-

    error: